ELIŠKA

Praha / 2020

Lidé z okraje společnosti mají velmi narušené sociální vazby a jejich vztah či chování k ostatním bývá komplikované. Není proto divu, že se často uchylují k samotě a jejich společníky se stávají němé tváře, nejčastěji samozřejmě psi. Problém nastane ve chvíli, kdy němý společník vážně onemocní nebo se mu přihodí úraz, např. poměrně časté poražení autem. Veterinární péče je u nás plně hrazena majitelem a částky u náročnějších zákroků se pohybují v řádech tisíců až desetitisíců korun. Takovou částku pochopitelně není člověk, žijící na ulici, schopen uhradit, zvlášť když je rád, když sebe i svého druha občas nakrmí. Zvíře samozřejmě na veterině ošetří a v případě nutnosti i odoperují, rozhodně ho kvůli těžké životní nebo finanční situaci majitele nenechají trpět či utratit. Pokud ale majitel není schopen zákrok zpětně uhradit, klinika psa po rekonvalescenci předá útulku. To je pro člověka, už tak v nelehké situaci velmi traumatizující, ale zdraví zvířete by mělo být rozhodující.

Příběh na fotografiích je právě důsledek srážky mladé fenky Elišky s automobilem. Její osud naštěstí nebyl jejímu pánovi lhostejný a Elišku přinesl na pohotovost VETCENTRUM Duchek. Vzhledem k tíživé finanční situaci majitele (žije na ulici) mu byl odpuštěn pohotovostní poplatek 500 Kč, fenka byla vyšetřena na SONO a posléze na RTG, kde se odhalila zlomenina stehenní kosti na levé zadní noze. Druhý den byla operována. Finanční náklady této operace byly vyčísleny na 10 000Kč. Majiteli byly navíc odpuštěny náklady za 11-ti denní pobyt fenky na klinice, které činí 2 000Kč/den, tj. 22 000Kč. Částku na samotnou operaci ale není schopen sám sehnat. Řešení ovšem existuje. V tomto konkrétním případě nabídla pomoc Armáda spásy, která po domluvě uhradila celou částku dlužnou za operaci a Eliška je už zpět u svého pána.

Nadací, které v takových případech pomáhají, je ale víc, stačí se jen informovat v kontaktních centrech pro lidi bez domova. Bohužel lidé z okraje společnosti, právě vzhledem k finanční náročnosti veterinárního ošetření a nevědomosti o možnostech finanční pomoci stran neziskových organizací, většinou ani nezkusí navštívit veterináře a zraněné nebo nemocné zvíře v bolestech trpí či uhyne.