THULI BERI

Nepál 2018

Člověk má za život nespočet výsněných přání a cílů. Některá se splní, jiná zůstanou do konce života nenaplněná. K těm mým patří nejslavnější nepálské řeky Thuli Beri a Humla Karnalí. 

Na Thuli Beri jsem se již podíval v roce 2018. Jde o pádlování na odlehlé řece pramenící z pohoří Doulaghiri v oblasti Dolpo, která je díky svým divokým modrým vodám jednou z nejlepších vícedenních výletům v Nepálu. Na nasedačku do vesničky Juphal se dá dostat pouze letedlem, hodinu a půl dlouhý let je nezapomenutelný zážitek s adrenalivým přistáním nakonec. Najednou se ocitnete uprostřed hor v trekařské základně s hromádkou oblečení, jídlem na několik dní, vodáckým vybavením, pádlem a kajakem. A najednou léta vytoužený výlet začíná.

Na druhou nepálskou perlu řeku Humlu Karnálí jsem se zatím nedostal. Bohužel od loňského roku je část řeky nenávratně ztracena stavbou přehrady a pod vodou zmizel několikakilometrový úsek řeky. Tento trend využívání vodních toků k energetickým účelům je nezastavitelný. Zanikají tím krásné a nenahraditelné části řek. Vodácká komunita se snaží dlouhodobě proti těmto stavbám bojovat. Organizují se protestní akce a setkání, jako nedávno proti stavbě přehrady na Ötztaler Ache, pro kajakáře nejznámnější rakouské řece. Ve většině případů jsou ale tyto akce beznadějné.