OSLAVA NOVÉHO ROKU 2020

Praha – Václavské náměstí noc z 31.12 na 1.1.

Pro letošek se Magistrát hl. m. Prahy poprvé rozhodl neuspořádat, vzhledem k jeho negativnímu dopadu na faunu žijící na území Prahy, tradiční novoroční ohňostroj. Jako náhrada byl 1. ledna zrealizován projekt videomappingu na budově Národního muzea. Proč, ne, toto rozhodnutí je podle mě krok správným směrem, ale co již „tradiční“ všelidová silvestrovská zábava odpalování zábavné pyrotechniky v centru metropole?

Nejenom pražské Václavské náměstí o této noci připomíná válečnou zónu. Pod shovívavým dohledem integrovaného záchranného systému se na náměstí kumulují tisíce lidí všech národností, aby v třaskavě ohlušující atmosféře oslavili příchod Nového roku.

I vlivem zvýšené konzumace alkoholu, jenž mnohé zbavuje strachu i respektu k používané pyrotechnice, se stává, že občas vlítne přímo do davu přihlížejících a někdy i úmyslně. Zranění tedy nebývají nijak výjimečné.

Negativní dopad nejen na na zvířecí obyvatele Prahy je při této mnoha hodinové „zábavě“ nepoměrně vyšší než profesionálně řízený čtvrthodinový ohňostroj.